ORK Wear i Inicjatywa EUREKA
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że od marca bieżącego roku przystąpiliśmy do projektu Eureki o nazwie „Ochronne Produkty Multifunkcyjne na Potrzeby Usługowego Najmu Tekstyliów” (ang. „Protective Multifunctional Products for Rental Use”). Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Projektu Inicjatywy Eureka E!13190 o akronimie RENTEX.
Nazwa skrócona projektu: E! 13190 RENTEX
Partnerzy konsorcjum międzynarodowego to:
- Odzież Robocza Spółka Jawna Drela i Wspólnicy (Polska)
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa w Łodzi (Polska)
- SINTEX a.s. (Republika Czeska)
Głównym celem projektu jest opracowanie technologii nowej generacji wielofunkcyjnej odzieży ochronnej, przeznaczonej do aplikacji w systemie najmu, a wykonanej z materiałów dziewiarskich, które wykazywać będą funkcje ochronne przed wybranymi czynnikami zawodowych zagrożeń środowiskowych przy zapewnieniu trwałości funkcjonalnej i jakościowej wyrobów na restrykcyjne warunki konserwacji przemysłowej (prania). Właściwości ochronne materiałów dziewiarskich kształtowane będą jedno- i wielokierunkowo przy założeniu nadania materiałom cech ochronnych przed: gorącymi czynnikami termicznymi, elektrycznością statyczną, łukiem elektrycznym i cech podwyższonej widzialności na wyroby ostrzegawcze. Prace badawczo- rozwojowe projektu realizowane będą w kierunku zwiększenia potencjału produkcyjnego przemysłowego Lidera Konsorcjum Naukowego poprzez automatyzację linii produkcyjnych i dostosowanie stanowisk i warunków pracy dla osób z dysfunkcjami.
Czym jest EUREKA?
Inicjatywa EUREKA to zdecentralizowana sieć 41 państw, w tym państw europejskich oraz Unii Europejskiej, powołana w celu wspierania międzynarodowej współpracy w badaniach i rozwoju. Polska jest członkiem Inicjatywy EUREKA od czerwca 1995 r. W dniu 31 października 2007 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zlecił Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju prowadzenie całości działań związanych z udziałem polskich jednostek w Inicjatywie EUREKA. Podstawowym kryterium nadania projektowi statusu projektu EUREKI jest jego innowacyjność, realna perspektywa na opracowanie i podjęcie produkcji nowego wyrobu, wdrożenie nowej technologii lub usługi, szansa na komercyjną sprzedaż rynkową rezultatów projektu.
Dodatkowo Projekty EUREKI muszą spełniać następujące wymagania:
- realizacja we współpracy międzynarodowej, tzn. muszą w nich uczestniczyć przynajmniej dwa niezależne podmioty z dwóch różnych państw członkowskich EUREKI;
- ukierunkowanie rynkowe, czyli przewidywane opracowanie nowego produktu, procesu lub usługi;
- cywilny cel projektu.
Dzięki takim konsorcjom (konsorcja naukowe, przedsiębiorcy, grupy przedsiębiorcze) i ich wspólnym działaniom (badania przemysłowe, prace rozwojowe) wdrożono mnóstwo rozwiązań służących i pomagających społeczności na całym świecie. Ich osiągnięcia można obejrzeć w filmie stworzonym na 30-lecie EUREKA.